Muzeum
O Muzeum Informatyki
Uroczystego otwarcia Muzeum Informatyki dokonali 10 listopada 2011 roku Dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki – dr hab. Andrzej Rozkosz, prof. UMK oraz wieloletni kierownik Laboratorium Eksploatacji Systemu Komputerowego – dr Andrzej Kurpiel.
Zebrane eksponaty pochodzą najczęściej z lat 1980-2000, ale zdarzają się wśród nich zarówno starsze jak i nowsze. Wiele eksponatów zostało otrzymanych przez Muzeum w darze od pracowników i studentów Wydziału, ze zbiorów prywatnych.
Prace nad utworzeniem Muzeum Informatyki trwały od sierpnia 2010 r. do grudnia 2011 r. W prace zaangażowali się pracownicy Laboratorium Eksploatacji Systemu Komputerowego wspierani przez studentów Wydziału należących do grona administratorów. Polegały one na skompletowaniu, oczyszczeniu i przygotowaniu do ekspozycji wycofanego wiele lat temu z użycia sprzętu.
W skład ekspozycji wchodzą urządzenia takie jak: komputery osobiste, komputery przenośne, serwery, urządzenia sieciowe, drukarki, kopiarki, terminale, kalkulatory, podzespoły i akcesoria komputerowe.
W kolejnym roku przygotowywana została sala z “kawiarenką internetową w stylu retro” oraz prezentacja interaktywna komputerów 8 i 16-bitowych. Uruchomienie sali miało miejsce 21 kwietnia 2012 r. podczas imprezy odbywającej się na Wydziale Matematyki i Informatyki w ramach kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki.
Kontakt i umawianie wizyt
- Zwiedzanie muzeum jest bezpłatne.
- Grupy zwiedzajacych powinny liczyć maksymalnie około 20 osób ze względu na wielkość pomieszczeń.
- Czasem istnieje możliwość oprowadzenia dwóch grup jednocześnie.
- Kustoszami muzeum są pracownicy wydziału z Laboratorium Eksploatacji Systemu Komputerowego.
- Oprowadzanie trwa około 45 minut.
- Wycieczki należy umawiać z wyprzedzeniem co najmniej 2 tygodni.
Podziękowania
Serdecznie dziękujemy Zakładom Pomiarowo – Badawczym Energetyki “Energopomiar” Sp. z o.o. z Gliwic za przekazanie na rzecz Muzeum Informatyki szeregu publikacji informatycznych głównie z lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Poszerzają one znacząco zbiór książek zgromadzony w Muzeum.