Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza HR Excellence in Research
Kontakt ul. Chopina 12/18, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3410
e-mail: wmii@mat.umk.pl

Jarosław Mederski w profesorskim gronie

prof. dr. hab. J. Mederski
prof. dr. hab. J. Mederski fot. A. Romański (portal UMK)

Z przyjemnością informujemy, że decyzją Prezydenta RP tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie matematyka otrzymał Jarosław Mederski.

Prof. dr hab. Jarosław Mederski urodził się w 1981 roku w Bydgoszczy. Jest absolwentem matematyki (2005) oraz informatyki (2006) na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Jego kariera zawodowa związana jest z Wydziałem Matematyki i Informatyki UMK, gdzie w 2009 roku uzyskał stopień doktora nauk matematycznych na podstawie pracy pt. Aproksymacje i niezmienniki homotopijne dla odwzorowań wielowartościowych z ograniczeniami, przygotowanej pod kierunkiem prof. dr. hab. Wojciecha Kryszewskiego.

W 2018 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy pt. Teoria punktów krytycznych silnie nieokreślonych funkcjonałów oraz rozwiązania czasowo-harmonicznych równań Maxwella z nieliniową polaryzacją o subkrytycznym wzroście, obronionej w Instytucie Matematycznym Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, gdzie pracuje od 2016 roku.

W latach 2011–2012 odbywał staż podoktorski na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Giessen, a w 2018 roku pełnił funkcję profesora wizytującego w Instytucie Technologii w Karlsruhe. W latach 2019–2021 był stypendystą Fundacji Humboldta dla zaawansowanych naukowców, realizując program badawczy na tej uczelni. Prowadził również działalność naukową m.in. w Paryżu, Bari oraz Xi’an.

Po czteroletniej przerwie, od 2024 roku ponownie jest pracownikiem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na Wydziale Matematyki i Informatyki. Dotychczas kierował czterema projektami badawczymi finansowanymi przez Narodowe Centrum Nauki. W 2016 roku otrzymał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców na lata 2016–2019. W 2020 roku został laureatem Nagrody Naukowej im. Wacława Sierpińskiego III Wydziału Polskiej Akademii Nauk za osiągnięcia naukowe. Od 2024 roku jest członkiem Komitetu Redakcyjnego czasopisma Topological Methods in Nonlinear Analysis.

Główne obszary jego badań obejmują równania różniczkowe cząstkowe pojawiające się w fizyce matematycznej, w szczególności równania eliptyczne, równania Schrödingera oraz równania Maxwella. Jest autorem i współautorem wielu artykułów poświęconych metodom wariacyjnym, topologicznym oraz własnościom równań różniczkowych cząstkowych.

pozostałe wiadomości