Bernoulli Society for Mathematical Statistics and Probability jest międzynarodowym towarzystwem naukowym, z którym nasz wydział współpracuje od wielu lat.
Towarzystwo Bernoullich – bo pod tą nazwą jest znane w Polsce - wydaje dwa cenione czasopisma matematyczne (Bernoulli, Stochastic Processes and their Applications) oraz współfinansuje (wraz z Institute of Mathematical Statistics z USA) publikację 5 czasopism typu Diamond Open Access (tzn. z otwartym dostępem i bez żadnych opłat dla autorów). Są to: Electronic Journal of Probability, Electronic Communications in Probability, Electronic Journal of Statistics, Probability Surveys I Statistics Surveys.
Wśród najważniejszych, cyklicznych konferencji naukowych organizowanych lub współorganizowanych przez Towarzystwo Bernoullich, należy wymienić: Bernoulli-IMS World Congress in Probability and Statistics (ostatnio – 11., w Bochum, Niemcy, w 2024 r., pierwszy w 1986 roku w Taszkiencie, ZSRR), Conference on Stochastic Processes and their Applications (kolejna – 44., we Wrocławiu w 2025 roku, poprzednia, 43. w Lizbonie, Portugalia, pierwsza w Rochester, US, 1971) oraz European Meeting of Statisticians (ostatnio – 34. w Warszawie, w 2023 roku, pierwsza w Dublinie, Irlandia, w 1962 roku). Warto dodać, że 26th European Meeting of Statisticians miał miejsce w Toruniu, w 2006 roku.
Więcej informacji nt. Towarzystwa Bernoullich (w tym listę fundowanych i przyznawanych nagród) można znaleźć na stronie https://www.bernoullisociety.org
Podczas niedawnego kongresu w Bochum miało miejsce Zgromadzenie Ogólne, poświęcone jubileuszowi 50-lecia Towarzystwa Bernoullich. Na stronie Towarzystwa dostępne są materiały wideo z tego wydarzenia, zawierające m.in.:
- wspomnienia wybitnych probabilistów i statystyków, związanych z Towarzystwem
https://www.bernoullisociety.org/videos/Bernoulli50video.html
- wystąpienie prezesa, prof. Victora Panaretosa (EPFL)
https://www.bernoullisociety.org/videos/Bernoulli50PresidentialAddress.html
- refleksje byłego prezesa, prof. Wilfrida S. Kendalla (Warwick), nad rozwojem Towarzystwa w ostatnim ćwierćwieczu
https://www.bernoullisociety.org/videos/WSK-second25years.html
Współpraca Towarzystwa Bernoullich i WMiI UMK sięga 2002 roku i związana jest z działalnością prof. Adama Jakubowskiego, który brał udział w wielu inicjatywach Towarzystwa i pełnił szereg funkcji, poczynając od członkostwa w European Regional Committee i World Council, aż po prezesurę w latach 2021-23.
Od 2022 roku na wydziale funkcjonuje Sekretariat Towarzystwa Bernoullich (pokój C104), w którym pracuje dr Kamila Siuda.