Międzynarodowe seminarium dla studentów z zagranicy

Uczestnicy warsztatów razem

Podczas okresu wakacyjnego na dwóch wydziałach: Matematyki i Informatyki oraz Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej prowadzone są badania naukowe w ramach międzynarodowego programu stażowego ,,Toruń Student Summer Program in Exact Sciences (TSSP ExSci)’’.  W programie bierze udział 16 studentów z zagranicy, którzy realizują projekty naukowe pod okiem badaczy WMiI oraz WFAiIS. W tym roku gościmy studentów z Tunezji, Turcji, Chorwacji, USA, Szwecji, Włoch, Austrii, Ukrainy, Łotwy, Grecji, Niemiec oraz Hiszpanii. Tematyka projektów, nad którymi pracują uczestnicy TSSP ExSci, obejmuje badania z fizyki, matematyki, automatyki, robotyki, oraz nauk komputerowych.

Oprócz pracy nad projektami stażyści mają okazję posłuchać wykładów w języku angielskim o badaniach prowadzonych na WMiI i WFAiIS. W tym roku seminarium odbyło się 19 lipca na Wydziale Matematyki i Informatyki. W trakcie seminarium zostały wygłoszone następujące wykłady:

• dr hab. Karolina Mikulska-Rumińska (WFAiIS) – referat o symulacjach dynamiki molekularnej pt. ,,Unveiling the Invisible: Computational Biophysics as a Key to Disease Control’’,
  • dr hab. Michał Pawlak (WFAiIS) – referat o badaniu zjawisk termoelektrycznych pt. ,,Thermoelectrical properties of materials’’,
  • dr Aurelia Dymek (WMiI) - referat o liczbach pierwszych i układach dynamicznych pt. ,,Primes and dynamical systems’’,
  • dr Krzysztof Rykaczewski (WMiI) - referat o zastosowaniu teorii punktu stałego do opisu sieci neuronowych pt. ,,Applications of Fixed Point Theory in Neural Networks’’.

TSSP ExSci realizowany jest w ramach projektu "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza" finansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Więcej informacji na temat programu dostępnych jest na stronie: https://tssp.umk.pl/exsci/index.html

Koordynatorem programu (TSSP ExSci) na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej jest dr hab. Kamil Fedus, zaś na Wydziale Matematyki i informatyki dr Robert Skiba.