Spotkanie z cyklu meetit.live 12.06.2024 r., godz. 18:00

Baner z opisem wydarzenia

Spotkanie z cyklu meetit.live ,,Sztuczne sieci neuronowe w badaniu swoich biologicznych odpowiedników - współczesna matematyka wobec tajemnic ludzkiego mózgu'' z Krzysztofem Szwedem i Adrianem Falkowskim, 12.06.2024 r., godz. 18:00

W środę 12 czerwca 2024 roku o godzinie 18:00 w sali S9 odbędzie się ostatnie w roku akademickim 2023/24 spotkanie z cyklu meetit.live. Prelegentami będą dr hab. Krzysztof Szwed, prof. UMK i dr Adrian Falkowski, którzy wygłoszą wykład pt. ,,Sztuczne sieci neuronowe w badaniu swoich biologicznych odpowiedników - współczesna matematyka wobec tajemnic ludzkiego mózgu''. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych, ale ze względów organizacyjnych prosimy o zarejestrowanie się poprzez stronę: https://app.evenea.pl/event/meetitlive-15/. Po wykładzie zapraszamy uczestników na spotkanie integracyjne przy kawie i ciastkach.

Dwa lata temu stworzyliśmy ,,naukowy startup", który wykorzystuje zaawansowaną matematykę do rozwiązywania problemów współczesnej medycyny. Dziś z radością dzielimy się pierwszymi wynikami naszych badań.

W pierwszej części opowiemy o tym jak stworzyliśmy prototypową sztuczną inteligencję zdolną do mapowania sieci językowych przed leczeniem neurochirurgicznym. Poruszymy również kwestie wpływu nadwagi na ludzki mózg i pokażemy jak możemy ten wpływ odwrócić przy wykorzystaniu chirurgii metabolicznej. Na koniec przedstawimy nasze plany co do kolejnych badań mających na celu przygotowanie naszych mózgów do lepszej współpracy ze sztuczną inteligencją.

W drugiej części opowiemy o technicznej stronie naszej pracy. Przybliżymy jak wyglądają dane, które badamy, oraz jakie metody stosujemy do ich przetwarzania. Wskażemy oryginalne aspekty naszej metodologii, które przyciągnęły naukowców z Bangor University, Ghent University i Harvard University do współpracy w naszych projektach.

O prelegentach
Krzysztof Szwed – absolwent kierunku lekarskiego Collegium Medicum UMK, pracownik naukowy Katedry Neuropsychologii CM UMK oraz Ośrodka Badań Naukowych w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. Jana Biziela w Bydgoszczy, założyciel i kierownik Laboratorium Neuroobrazowania CM UMK.

Adrian Falkowski – absolwent oraz pracownik Wydziału Matematyki i Informatyki UMK. Od ponad dwóch lat zajmuje się analizą danych funkcjonalnego rezonansu magnetycznego. Specjalista w Ośrodku Badań Naukowych w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. Jana Biziela w Bydgoszczy, gdzie pomaga planować oraz przeprowadzać różnorodne projekty badawcze w medycynie.

meetit.live to wydarzenia cykliczne w postaci wieczornych wykładów obejmujących tematykę powiązaną z tą podejmowaną na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK we wszystkich obszarach prowadzonych studiów. Planujemy spotykać się w każdą drugą środę miesiąca. Liczymy na to, że spotkania te będą okazją do wzajemnego poznania się i integracji członków społeczności oraz sympatyków naszego wydziału. Więcej informacji na stronie: https://meetit.live.