Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza HR Excellence in Research
Kontakt ul. Chopina 12/18, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3410
e-mail: wmii@mat.umk.pl

70. spotkanie Toruń JUG - O "Systemach RAG" oraz "Dobrym wejściu w AWS" 27 marca 2024 r

Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Toruń JUG. Spotkanie odbędzie się w najbliższą środę, 27 marca 2024 r. w godzinach 18:00-20:00 w sali S9. Będą mieć miejsca dwa wykłady: "Systemy Retrieval-Augmented Generation (RAG): jak działają i jak sprawdzić czy aby dobrze?" oraz "Architecting for Success and Optimizing for Longer Runways".

Wstęp wolny a rejestracja dostępna jest poprzez stronę wydarzenia https://www.meetup.com/Torun-JUG/events/299877738/
 

"Systemy Retrieval-Augmented Generation (RAG): jak działają i jak sprawdzić czy aby dobrze?"
 
Prezentacja łagodnie wprowadzi słuchacza w tematykę GenAI i Retrieved-Augmented Generation (RAG). Opowiem o tym co to są RAG-i, jakie są ich wady i zalety oraz jakie komponenty są nam potrzebne do zbudowania prostego RAG-a. Zmierzymy się też z mierzeniem ich wydajności (pun intended), co nie jest łatwym zadaniem. Opowiem o tym jak w Tweagu pracowaliśmy nad własnymi systemami RAG oraz czego się przy okazji nauczyliśmy. Przedstawię framework do ewaluacji części "Retrieval" całego systemu.
 
O prelegentce:
 
Maria Knorps – Senior Data Engineer @Tweag/Modus Create. Łączy zdolności analityczne i naukowe korzenie z umiejętnościami programistycznymi (ostatnio głównie Python, choć były też czasy Haskella). W Modus Create, Maria jest członkiem dwóch grup technicznych: GenAI w której zajmuje się rozwijaniem systemów RAG oraz Data Engineering, gdzie rozwija open-sourcowy dependency checker FawltyDeps dla projektów Pythonowych. Ceni czysty, reprodukowalny kod oraz dba o dobry przebieg projektów.
Łącząc karierę z byciem mamą, znajduje ograniczony, ale cenny czas na hobby: podróże motocyklowe i wycieczki górskie.
 
* * *
 
"Architecting for Success and Optimizing for Longer Runways"
 
Jak wejść w chmurę AWS, nie popełniając przy tym kosztownych błędów. Jako punkt wyjścia posłuży mi rzeczywista sytuacja z jednego z dużych międzynarodowych banków, którą można by określić mianem antypatternu. Ponadto kilka wskazówek, by używanie AWS było dla nas łatwiejsze, bardziej przewidywalne i przejrzyste.
 
O prelegencie:
 
Wojciech Orzechowski - Solution Architect @ kreutzwerker. 17 lat w IT w różnistych dziedzinach, a od 7 lat infra na AWS w różnych smakach i wydaniach. Prawie wszystkie certy AWS, łącznie z AWS Champion Trainer. Członek Mensa Polska :)

pozostałe wiadomości