Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza HR Excellence in Research
Kontakt ul. Chopina 12/18, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3410
e-mail: wmii@mat.umk.pl

Informatyka II stopień

Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj do programów studiów i zapoznaj się z zasadami rekrutacji (studia trzysemestralne oraz czterosemestralne).

 

Dlaczego informatyka?

Informatyka jest od lat prężnie rozwijającą się dziedziną wiedzy: systemy informatyczne wykorzystywane są na całym świecie, a specjaliści potrafiący je tworzyć i obsługiwać są pożądani i dobrze opłacani przez rynek pracy.

Informatyka jest nieodłączną częścią naszego codziennego życia: najczęściej zakupy robimy online, lokalnie w kasach samoobsługowych, a na drogach pojawia się coraz więcej autonomicznych samochodów. Każdy z nas korzysta z dobrodziejstw oferowanych przez informatykę używając smartfona. Kiedyś było nie do pomyślenia, aby móc korzystać z nawigacji GPS w telefonie, kontaktować się z osobą na drugim końcu globu, czy też płacić wirtualną kartą poprzez przyłożenie telefonu do terminala płatniczego. Informatyka kryje dalej wiele tajemnic i zagadek do rozwiązania. Aktualnie prężnie rozwijająca się dziedziną jest sztuczna inteligencja dająca nam nieznane dotąd możliwości. Stawia przed nami wiele wyzwań nie tylko programistycznych, ale także etycznych.

Po studiach możesz nie tylko korzystać z dobrodziejstw technologii, ale także ją rozumieć i współtworzyć.


Nasze studia

Studia skrojone na miarę: możesz wybrać spośród trzech specjalności (sztuczna inteligencja, obliczenia wielkoskalowe oraz nauczanie informatyki), a na każdej z nich możesz wybrać przedmioty, które najbardziej cię interesują.

Sztuczna inteligencja: Czy chciałbyś brać aktywny udział w dokonującej się rewolucji technologicznej? Zdobądź solidne podstawy i naucz się wykorzystywać w praktyce uczenie maszynowe, sieci neuronowe i duże modele językowe. Dynamicznie rozwijająca się technologia i rosnące zapotrzebowanie na specjalistów od sztucznej inteligencji da naszym absolwentom bardzo dobre perspektywy na rynku pracy. Zajęcia będą prowadzone zgodnie z modelowym programem kształcenia przygotowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Obliczenia wielkoskalowe: Współczesne aplikacje wymagają skalowalności! Od konieczności radzenia sobie z analizą dużych strumieni danych przez rozbudowę oprogramowania o kolejne mikroserwisy ku adaptowaniu najnowszych technologii. Chcesz poznać trendy architektury oprogramowania rozproszonego, a może pragniesz zgłębić metody wykorzystywania klastrów obliczeniowych (w tym kart GPU) i algorytmy operujące na dużych grafach (np. sieci znajomości na Facebooku czy transakcje na Allegro)? Nasze studia to najlepsze przygotowanie do tworzenia krytycznej infrastruktury obliczeniowej dla biznesu oraz świetny wstęp do pracy naukowej w międzynarodowych zespołach.

Nauczanie informatyki: Masz już studia wyższe z informatyki ale myślisz o zdobyciu uprawnień nauczycielskich? Chciałbyś prowadzić profesjonalne szkolenia, kółka informatyczne bądź prowadzić lekcje informatyki w zaprzyjaźnionej szkole? Jednak zniechęca cię myśl o kolejnych 5 latach studiów… To oferta dla Ciebie! Nowatorskie, 4 semestralne, unikalne w skali kraju (!) studia zapewniające nie tylko uprawnienia nauczycielskie, ale jednocześnie pozwalające na dalszy rozwój kompetencji informatycznych.
W planie studiów takie przedmioty jak: eksploracja danych, matematyczne podstawy cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji, kryptografia, kombinatoryka dla programistów. Nowością jest również realizacja zespołowego projektu badawczo-rozwojowego.

Interesujący program nauczania: w trakcie studiów (2-letnich po licencjacie, a 1,5 letnich po studiach inżynierskich) będziesz

  • pisać i analizować algorytmy oraz struktury danych,
  • uczyć się różnych języków programowania (m.in. Python, C, C++, Java, C#),
  • rozwiązywać problemy matematyczne,
  • administrować systemami sieciowymi,
  • tworzyć aplikacje webowe, mobilne oraz bazodanowe,
  • budować sztuczne sieci neuronowe,
  • programować mikrokontrolery (studia inżynierskie),
  • poznawać podstawy programowania grafiki komputerowej,
  • psychologii, pedagogiki, metodyki nauczania i stosowania nowoczesnych technologii edukacyjnych (specjalność nauczycielska).

Jesteśmy nagradzani: oprogramowanie tworzone przez zespoły studentów naszego Wydziału były nagradzane przez m.in. Ministra Administracji i Cyfryzacji, Prezydenta Miasta Torunia czy też Radę Programową XX Forum Informatyki.

Mierz się z najlepszymi: przygotuj się do międzynarodowych zawodów programistycznych pod czujnym okiem naszych wykładowców. Osiągaj sukcesy i nabywaj umiejętności, naucz się działać pod presją czasu oraz prezentować wyniki swojej pracy.

Poznaj ludzi o podobnych zainteresowaniach: dołącz do Studenckiego Koła Naukowego Informatyków, rozszerzaj swoją wiedzę i twórz ciekawe projekty.

Wszystko w jednym miejscu: na wydziale masz dostęp do różnych nowoczesnych pracowni (na przykład elektroniki i miernictwa) oraz urządzeń, z których możesz korzystać tworząc swoje projekty np. okulary VR, urządzania mobilne (Apple/Android), drukarki 3D, czy nawet frezarka CNC.

Dostęp do oprogramowania: przez cały okres studiów możesz korzystać z naszych licencji na

  • pakiet środowiska programistycznego JetBrains,
  • pakiet Microsoft 365 (podstawowe programy biurowe oraz Microsoft Teams),
  • programy pakietu edukacyjnego na platformie Microsoft Azure.

Perspektywy zawodowe

Absolwenci kierunku informatyka posiadają kompleksową wiedzę z zakresu matematyki i informatyki pozwalającą wejść na rynek pracy i dalszy rozwój własnych umiejętności.

Zdobyta wiedza pozwala na zatrudnienie na stanowiskach: